Mérőhely szabványosításra 3 esetben van szükség: ha a villanyóránk alkatrészei tűz vagy bármilyen balesetveszély forrása lehet, ha a szolgáltató több mint egy éve leszerelte a villanyórát, illetve ha a villanyóra áthelyezésére kerül sor. Fontos, hogy az ELMŰ-ÉMÁSZ mérőóra szabványosítását a jelenelgi szabályok szerint csak regisztrált villanyszerelők végezhetik.
Mit jelent a mérőhely szabványosítás a gyakorlatban?
Ez azt jelenti, hogy az új villanyóra egy speciális, tipizált mérőóraszekrény beépítésével a lakótéren kívül kerül elhelyezésre.
A legtöbb esetben azért van szükség mérőhely szabványosításra, mert a régi, fa villanyóra szekrény van még használatban, amely ma már elavultnak minősül. A fa villanyóra szekrényekben a régi vezetékek kötései kilazultak az évek alatt, mely így nemcsak a lakás elektromos eszközeit tudja tönkretenni, hanem tüzet is okozhat, így akár életveszélyes is lehet ilyen típust használni 2020-ban.
A szabványosítás során a szakemberek egy olyan speciális mérőóraszekrényt szerelnek fel, amely dupla plombálási lehetőséget biztosít az ELMŰ villanyszerelői számára. Az így elkészült új mérőhely megfelel a jelenlegi szabványoknak és szabályzatoknak, így biztonságosan alkalmazható lesz a legtöbb elektromos áramot igénylő készülék használata során.
Mi történik akkor, ha nem kerül szabványosításra a mérőhely?
Egyrészt jókora büntetést is kiszabhat az áramszolgáltató, másrészt pedig életveszélyes is lehet a régi, elavult vezetékekre rákötni a háztartási elektromos gépeket. Amennyiben társasházban lakunk, így a többi lakót is veszélyeztethetjük, hiszen ha elektromos tűzbaleset következik be, az nemcsak a mi lakásunkat fogja tönkretenni, hanem a szomszédok otthonait is.
Miért csak regisztrált villanyszerelő végezheti el a mérőhely szabványosítást?
Azért, mert az áramszolgáltatónál a regisztrált villanyszerelők rengeteg fontos és hivatalos képzésen vesznek részt, hogy a lehető legfrissebb tudással felvértezve tudják végezni a jogszabályoknak megfelelően a villanyszerelési munkákat. Csak így tudja biztosítani az ügyfelei számára a szolgáltató, hogy biztos, szakértői kezekben van az ügyfelek áramellátása.
A szolgáltatók is tudják, hogy szinte mindenkinek van egy ezermester ismerőse, aki segíthet bekötni egy csillárt, de a hivatalos, áramszolgáltatóhoz kapcsolódó munkákat nem végezheti el, hiszen nem rendelkezik azzal a tudással, amellyel a regisztrált villanyszerelők.
Javasoljuk emiatt, hogy a saját és környezetünk biztonsága érdekében a hivatalos villanyszerelési feladatokhoz csak és kizárólag regisztrált villanyszerelőt hívjunk.